CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı
Mak.Müh. Alper Turna

CHP MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN A.ADAYI ALPER TURNA : ARTIK KADERİ BİZ YAZACAĞIZ !

633 Görüntülenme

Gazetemizi ziyaret ederek yaklaşan yerel seçimler öncesi açıklamalarda bulunan CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı Alper Turna, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı kim ve nasıl olmalıdır sorusu ile ilgili olarak, “Şu andaki 12 aday adayı gerçekten birbirinden değerli, bilgili birikimli, seçimi göğüsleyecek, seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’ne başkanlığı getirebilecek arkadaşlardır. Bu 12 arkadaşımız da seçimi alabilecek kabiliyette arkadaşlardır. Hepsi de birbirinden değerli konusunda uzman kişilerdir. Burada partimiz, ‘artı 1 oyu hangi arkadaştan alabilirim’ diyecek. İkincisi de bu süreçte, seçilecek başkan adayı 10-15 yılı götürebilecek güçte ve kabiliyette olmalıdır. O enerjide olmalıdır. Bu da kriter olarak alınacak ve tercih yapılacaktır. Halktaki yansıma nasıl? Halk ne istiyor? Anamur’da başlayıp, Tarsus’a uzanan tabanın görüşü ve beklentisi nedir? Tabanın görüşü halkla örtüşüyor zaten. Yeni bir yüz ve değişim ihtiyacı var. Partimizin de bu talebe karşılıksız kalmayacağını düşünüyorum. Artık biz geçmişte görev yapmış tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz ama yeni insanları, yeni yüzleri, yeni kimlikleri, modern kent Mersin’i oluşturacak yeni genç ekipler talep ediyoruz diyorlar. Bu talepleri ben 13 ilçede de aldım. Ekibimle beraber dolaştım” dedi.

“ADAY, ARALIK AYINDA AÇIKLANIR”

Turna, “Biz alt kimlik, etnik köken, mezhep, nereli olduğuna dair sorulara biz cevap vermiyoruz. Çünkü ona dayalı bir siyaset, ona dayalı bir seçim yürütmüyoruz. Partimiz de aynı şekildedir. Kentte birçok denklem var. Bu denklemler içerisinde de hangi parti hangi adayı çıkaracak; ya da aday çıkaracaklar mı gibi sorular var. O yüzden de parti olarak Büyükşehir Belediye Başkan Adayımızın açıklanacağı tarihin de Aralık ayı içerisinde olacağını düşünüyoruz. Diğer rakip partilerin hamlelerinin de görülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“PARTİYE KÜSME DURUMU OLMAZ”

Partilerinde çok fazla aday adayı olmasının dezavantaj değil avantaj olduğunu düşündüğünü söyleyen Turna, “Avantajı da eğer bu birliktelik sağlanırsa 12 arkadaşın beraber belediyeyi yöneteceği bir hayalimiz var. Hangi arkadaşımız seçilirse seçilisin, diğer 11’inin de belediye çalışma yapısı içinde ortak hareket edip çalışma hayalim var. O hayal olursa zaten hepsi konusunda uzman olduğu için bunun bir avantaj olduğunu söyleyebilirim. Biz partiye küsme konusunu atlattık. O kültürü oluşturduk. Özellikle ben 2015 yılındaki milletvekilliği aday adaylığımda, partiye küsülmemesi gerektiği ile ilgili ciddi bir örnek verdim. Seçilmediğim durumda partime küsmedim hatta daha çok destek verdim. Geçmişteki gibi küsme ya da küsüp karşıya geçme gibi bir durum olmaz” diye konuştu.

“KÖY KOOPERATİFLERİNİ KURACAĞIZ”

Mersin’de kentin birçok noktasında projelerin hayaliyle kırsalda köylerde, kent merkezinde bekleyen vatandaşlar olduğunu dile getiren Alper Turna, “Kırsaldaki vatandaşımız yokluk içinde, zor şartlarda, üretim, hayvancılık, çiftçilik yaparak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Yaşayamıyor. Çocuğunu okutamıyor. Kendisini geliştiremiyor. Haliyle köyden kente ciddi bir göç var. Bu bizim kanayan yaramızdır. Ne diyoruz? Köylerin, kırsalın kaderi diyoruz. Artık kaderi değiştireceğiz. Artık kaderi biz yazacağız. Köy kooperatiflerini kuracağız. Üreticiye yerli tohum desteği sunacağız. Aynı şekilde üreticinin ürününü tarlada ve bahçede alım garantisi vereceğiz. Bunlar köyde kalmayı özendirici çalışmalardır. Köyden kente göçü engelliyoruz. Bir başka konu da köydeki yaşamı zenginleştiriyoruz. Çiftçimizin köydeki cebine giren parayı artırıyoruz. Artı, enerjisi olmayan yerlere büyük mobil tır üzerinde taşınabilir enerji panelleri götüreceğiz. İhtiyaç anında onlara bedava enerji desteği vereceğiz. O arkadaşlara özel paketleme yapan mobil üniteler gönderiyoruz. Eğer ürünü çok fazla değilse, kendi paketleyip piyasaya sürmek istiyorsa o paketleme imkanını sağlıyoruz. Köy kooperatifi dediğimiz olay çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİ ADASI KURULACAK”

Turna, “Güneş kenti Mersin, marka kent Mersin diyoruz.  Türkiye’nin en büyük güneş enstitüsünü Mersin’e kuracağız. Bu benim alanım. Bu enstitüye ihtiyacımız var. Hem eğitim, hem laboratuar şartları hem deneyimler hem çalışmaların hepsi burada yapılacak. Öyle hani çalışmalar kulaktan dolma olmayacak. Teknoloji adası kurulacak. Tüm projelendirme teknoloji adasında yapılacak. Adanın anlamı nedir? Uzaktan görüyorsunuz; ulaşamıyorsunuz ama orada bir teknoloji araştırma geliştirme faaliyeti yürüdüğünü biliyorsunuz. Mutlu oluyorsunuz. Dünyada kentler sembolleriyle anılır. Kentimizin bir tane sembolü yok. Basit bir şey gibi görünür ama eksikliktir. Dev bir saat kulesi yaptığınızı düşünün. Çok önemli bir proje mi? Hayır ama bir çalışma bu. Eksikliktir. Kentte bir sembol olarak olduğunu düşünün; turizmi artırır. İçerideki hareketi arttırır” dedi.

“YER ALTINA KATLI OTOPARK YAPACAĞIZ”

Turna, “Ulaşım sorunu ile ilgili metro, metrobüs, monoray gibi sistemleri hemen bu sene dersek vatandaşımızı yanıltmış oluruz. Çünkü maliyetler var. Biz mühendisler teknik insanlar olduğumuz için de maliyetler üzerinden giderek bir çalışma yapıyoruz. Sırlaması da var tabi. Evet metro olmalı ve kat kat metro olmalıdır. Bugün Japonya ve çoğu Avrupa ülkelerini de inceleyin her yerde bu metro çalışmaları yapılıyor. Uzun yıllar insanları, ‘altı kazmışlar su çıkmış’ diyerek yanlış yönlendirdiler. Tabi ki su çıkacak. Su çıktığında da çalışma yapılır. Hiç önemli değil. Hafif raylı sistem, kısa mesafeli şehir içinde olacak. Ancak monoray dediğimiz sisteme dair gerekli izinler alınırsa, biz onu kimi yerde karadan, kimi yerde sahil kenarından yapacağız. Şehrin iç bölgesinde bunu yapmanız güçtür. Biz dünya kenti Mersin hayali yapıyorsak, yapacağımız projeler önümüzdeki 50 yılda bir daha kazma vurulmayacak şekilde oluşacak projelerdir. Buna emin olun. Her 5 yılda bir kaldırım; her 5 yılda bir sahil düzenleme işi yaşamayacağız. Bir işi yapıyorsak önümüzdeki 50 yılın şartlarını düşüneceğiz. Biz Mersin’in güzelleşmesi için, yeşil kent Mersin için çaba sarf edeceğiz. Öte yandan katlı otopark deniliyor. Evet katlı otopark yapacağız ama kat kat yerin altına yapacağız. Üstünde şehrin meydanı olacak, ağaç olacak, park olacak, dinlenme alanı olacak” diye konuştu.

“HALKLA KUCAKLAŞACAĞIZ”

Turna sözlerini şöyle noktaladı: “Vatandaşın en büyük sıkıntısı, belediye başkanlarının elinin sıkması, bir merhaba demesidir. Vatandaşımız çok korumanın çok protokolün olmamasını, belediye başkanına ulaşabilme, dokunabilme, telefonla ulaşabilme istiyor. Belediye başkanına ulaşabilme özlemini bitireceğiz. Yerel de dahil tüm belediye başkanlarına insanlar ulaşacaklar. İnsanlar bunu özledi. Biz bu özlemi gidereceğiz. Halkla kucaklaşacağız, sarılacağız. Makamda da işler olduğunda insanlar beklemeden ulaşabilecek şartları oluşturacağız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal belediyeciliğinin nasıl olduğunu eski geçmiş yıllarda bunun örneklerinin neler olduğunu, nasıl yapılacağını göstermek için buradayız. Bizler partimiz adına sorumluluk verilen kişileriz. Partimiz adına bu işe vekalet eden insanlarız. Burada partimizin belediyecilik anlayışını, partimizin halkımıza yaklaşmak istediği her şeyi göstermek durumundayız. Biz bu güçteyiz. Bizim yapacağımız onların adına burada halkımıza verebileceğimiz en iyi şartları oluşturmaktır. Projelerimiz, modern dünya kenti Mersin özlemidir. Bu projelerin tamamını da açık konuşayım; yaklaşık 10 yılda gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 10 yıl sonra tamamlandığında her şey muazzam olacak. Artık dünyanın birçok özel ve güzel kentini burada oluşturmuş olacağız. Onu da hep birlikte göreceğiz. İlk yapacağımız iş koltuğa oturmak değildir. İlk yapacağımız iş halka dokunmak, kucaklaşmak ve 30 yılın özlemini gidermek olacaktır.”

ALPER TURNA KİMDİR?

1971’de Mersin’de doğdu. Tarsus’ta kurulu bulunan otomotiv ve makine sanayi şirketi sahibi. 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Bölgesi, 8’nci sıradan milletvekili adayı oldu. Bir Dönem Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanlığı da yapan Turna, evli ve 2 çocuk sahibidir.

Bunu Paylaş